Prorodzinny charakter programu Mieszkanie dla Młodych – jak to jest?

Przy tworzeniu programu Mieszkanie dla Młodych jednym z priorytetów był jego prorodzinny charakter. Dlatego na większą dopłatę mogą liczyć osoby wychowujące dzieci. Dodatkowo jeżeli przez okres pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie dziecko rodzice (lub zostanie przysposobione) otrzymają dodatkowe 5% bezzwrotnej dotacji. W sierpniu pierwsza tego typu dopłata została wypłacona.

404 File Not Found

404
File Not Found

褦ȤڡϸĤޤǤ

Υ顼ϡꤷڡĤʤäȤ̣ޤ

ʲΤ褦ʸͤޤ

  • 褦Ȥե뤬¸ߤʤʥեֲսäƤˡ
  • URLɥ쥹ְäƤ롣

Jak podaje BGK w swoich statystykach, obecnie około 75% dopłat otrzymują osoby, które nie posiadają potomstwa. Dlatego też nowelizacja ustawy ma zwiększyć środki przeznaczone dla osób posiadających potomstwo. Tak, aby zwiększyć prorodzinny charakter programu. Czy to coś zmieni? Raczej nie. Dlaczego? Ponieważ osoby, które planują rodzinę w pierwszej kolejności próbują kupić mieszkanie. Dopiero kolejnym krokiem jest staranie się o potomstwo. Co ważne zgodnie z nowelizacją ustawy, procentowa dopłata wzrośnie znacząco. Najbardziej promowane będą osoby wychowujące dwoje i troje dzieci. Oni mogą liczyć na jeszcze większe dopłaty.

Kiedy i czy w ogóle wejdzie w życie nowelizacja ustawy – tego nie wiemy. Dlatego zobaczmy na co mogą liczyć rodzice w obecnej formie programu:

Z programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35. roku życia, zarówno małżeństwa jak i single. Dopłatą objęte są mieszkania z rynku pierwotnego oraz domy jednorodzinne.

Single i małżeństwa bez potomstwa otrzymują 10% dopłaty do wkładu własnego,

Osób wychowujących minimum jedno dziecko 15%

20% dopłaty do wkładu własnego dla osób wychowujących troje dzieci

Dodatkowe 5% na spłatę kredytu otrzymują osoby, którym w ciągu 5 lat od kupna mieszkania w programie MdM urodzi się (albo zostanie przysposobione) trzecie lub kolejne dziecko.

Redakcja http://mieszkaniedlamlodych.org/

Brak Komentarzy

Zostaw komentarz