Program mieszkanie dla młodych

Na stronie znajdują się wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące programu mieszkanie dla młodych. Od czego zacząć? Jak się przygotować do programu? Odpowiedzi na tę i wiele innych pytań znajdują się w tym artykule.

Page Not Found

The page you were looking for could not be found.

Check the URL for errors.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest zazwyczaj sprawdzenie, na co tak naprawdę mnie stać. Czyli w jakiej kategorii cenowej mogę się poruszać. Dlatego dobrym pomysłem jest postawienie siebie w roli przyszłego kredytobiorcy. Każdy znajduję się w innej sytuacji  dlatego napiszę od czego zależy zdolność kredytowa:

- ilu będzie kredytobiorców?

- wiek kredytobiorców?

- jaki mają typ dochodu: umowa o pracę na czas nieokreślony, umowa na czas określony, umowa zlecenie, umowa o dzieło, własna działalność?

- jak długo mam wymieniony dochód, tzn. staż działalności, od kiedy jest umowa o pracę, czy to pierwsza umowa?

- okres kredytowania – trzeba go odpowiednio dobrać. Im krótszy okres tym oczywiście wyższa rata i niższa zdolność kredytowa

- czy klient planuje wkład własny przy zakupie( coraz trudniej jest dostać korzystny kredyt na 100% wartości mieszkania. Dlatego bardzo dobra wiadomość dla uczestników programu: banki będą brały dopłatę jako wkład własny.

- jakie zobowiązania mają kredytobiorcy: kredyty, karty, limity, raty

- historia kredytowa. To jak układała się nasza współpraca z bankami w przeszłości , rzutuje na ocenę punktową w Biurze Informacji Kredytowej tzw. BIKu. Warto pamiętać, że chodząc po bankach często tylko zapytać o kredyt, bank występuje do BIKu z zapytaniem. Każde takie zapytanie obniża scoring w BIK( ocenę punktową klienta). Dlatego warto ograniczyć odpytania? Warto jednak znać swoją ocenę punktową. Dzięki temu można dużo zyskać. I móc przygotować się do kredytu. Często jest tak, że klient sam nie wie że zalegał w banku z jakąś minimalną kwotą i w bazie BIKu jest to widoczne. Może to być skutkiem np. niepełnego zamknięcia konta. Wielokrotnie widziałem BIK E (czyli kategoria najgorsza) na skutek np. 8 gr niedopłaty w opłacie za konto.

Po uwzględnieniu tych wszystkich informacji można poznać szacunkową kwotę kredytu. Wyliczyć ratę. Dobrać okres kredytowania. Tylko tak pełna analiza pozwoli na kolejny krok. Najlepiej sprawdzić te parametry w różnych bankach. Ponieważ banki znacznie różnią się pomiędzy sobą. Można też pójść do firmy, która współpracuje z szeregiem banków. Zyska się wtedy na czasie. To na pewno.

Koniec części pierwszej. W drugiej cześci informacje co zrobić z uzyskanymi informacjami i na co zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości.

Link to części drugiej <a href=”http://mieszkaniedlamlodych.org/program-mieszkanie-dla-mlodych-cz-2//” target=”_blank”> TUTAJ !</a>

Brak Komentarzy

Zostaw komentarz